YOOtheme

Tasarımlarınızda Altın Oran

Yazan Barış DEMİR on Pazar, 03 Ekim 2010. Posted in Tasarım 2469

Tasarımlarınızda Altın Oran

Golden Ratio Hesaplama

Mısır'daki piramitler, Leonardo da Vinci'nin Mona Lisa adlı tablosu, ay çiçeği, salyangoz, çam kozalağı ve parmaklarınız arasındaki ortak özellik nedir?

Bu sorunun cevabı, Fibonacci isimli İtalyan matematikçinin bulduğu bir dizi sayıda gizlidir. Fibonacci sayıları olarak da adlandırılan bu sayıların özelliği, dizideki sayılardan her birinin, kendisinden önce gelen iki sayının toplamından oluşmasıdır.

Altın Oran, pi (π) gibi irrasyonel bir sayıdır ve ondalık sistemde yazılışı; 1.618033988749894... dür. (noktadan sonraki ilk 15 basamak).

 

Bu oranın kısaca gösterimi: \frac{1+\sqrt{5}} {2} olur. Altın Oranın ifade edilmesi için kullanılan sembol, PHI yani Φ'dir.

Dünya üzerinde bir çok tasarımda altın oran kullanılıyor. Eğer tasarımlarınızda altın oran kullanmak isterseniz bu konda size yardımcı olan birde site mevcut.

Golden Ratio Calculator adresinden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Bağlantılar

Yazar Hakkında

Barış DEMİR

Ocak 1978'de Ankara'da doğdu. Gazi Üniversitesi AHLA'da Turizm ve Otel İşletmeciliği öğrenimi görürken aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümlerini bitirdi. 2000 yılından beri bilişim sektörü içinde çeşitli projelerin içinde yer aldı.

Ankara ve İstanbul'da bir çok şirketin sistem, network, güvenlik sistemlerinin kurulumları - web tasarımları ve kurumsal kimlik tasarımlarını gerçekleştirdi. Donanım - Web Yazılım - 3D Görselleştirme - Seo konularında çalışmalarını sürdürmektedir. Php-Mysql, xHtml, Css, Ajax, Actionscript dillerini ve Dreamweaver, Fireworks, Flash, Photoshop, Illustrator, InDesign, After Effects, Premier, Sony Vegas, 3ds Max programlarını projelerinde kullanmaktadır.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

Yorum yazmak için giriş yapınız.